783
192776

An Art Nouveau creamware centerpiece, Gustafsberg 1911.

3 000 - 4 000 SEK
262 - 349 EUR
274 - 365 USD
Hammer price
10 500 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Flintgods, tre omfamnande isbjörnar uppbärande skål. Stämplad GUSTAFSBERG 1911 TA. Höjd 36 cm.

Skålen med sprickor, krackelyr, en svans med nagg.