947
192100

MATTA. Rölakan. 158 x 144,5 cm. Signerad HA.

10 000 - 12 000 SEK
883 - 1 060 EUR
921 - 1 110 USD
Hammer price
31 000 SEK

Tätt triangelmönster i olika blå, grå och gröna nyanser samt ljusgrått och benvitt. Kortsidorna med orange rand. Sverige omkring 1900-talets mitt.

Stains. All fringes are missing.