10
186843

A set of twelve Piero Fornasetti 'Astro labio' porcelain plates, Milan, Italy.

Porslin, tryckt olika dekor i svart-vitt samt förgyllning. Märkta ASTRO LABIO FORNASETTI MINANO MADE IN ITALY samt numrerade 1-12. Diameter 21 cm.

Obetydligt slitage. (12)

Droit de suite: No
Estimate:

6 000 - 8 000 SEK

645 - 860 EUR

Hammer price:
15 500 SEK
Saleroom notice

Diameter 21 cm.

For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist Design and 20th Century Works of Art
+46 (0)708 92 19 77