10
186843

A set of twelve Piero Fornasetti 'Astro labio' porcelain plates, Milan, Italy.

6 000 - 8 000 SEK
540 - 719 EUR
565 - 753 USD
Hammer price
15 500 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design / Head of Modern Decorative Art and Design
+46 (0)708 92 19 77

Porslin, tryckt olika dekor i svart-vitt samt förgyllning. Märkta ASTRO LABIO FORNASETTI MINANO MADE IN ITALY samt numrerade 1-12. Diameter 21 cm.

Obetydligt slitage. (12)

Saleroom notice

Diameter 21 cm.