20
193321
An Erik Höglund white lacquered iron and glass candelabrum for twelve candles by Boda Glasbruk & Smide, probably 1970's.

Vitmålat järnsmide med tolv ljusarmar med ljushållare, kläppar i klart glas. Höjd 118 cm.

Smärre slitage, några glaskläppar saknas, en med nagg.

Droit de suite: No
Estimate:

8 000 - 10 000 SEK

860 - 1 075 EUR

Hammer price:
14 000 SEK
Contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)8 614 08 31