3A
201804

An Arne Vodder rosewood sideboard, manufactured by P Olsen Sibast, Stenstrup, Denmark, model 7A.

30 000 - 35 000 SEK
2 700 - 3 150 EUR
2 830 - 3 300 USD
Hammer price
25 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design / Head of Modern Decorative Art and Design
+46 (0)708 92 19 77

Palisander, hyllinredning bakom en skjutdörr lackerad i gult, fem utragslådor i vitt, gult, blått och svart, barinredning med glashylla bakom fällbar skåpdörr. Invändigt märkt med metallbrickor SIBAST FURNITURE MADE IN DENMARK, DANISH FURNITUREMAKER’S CONTROL. Längd 180 cm, höjd 63 cm, djup 42 cm.

Smärre slitage, nyckel saknas.