176423
A Ron Arad 'Rover Chair', One Off Ltd, London 1980's.

Ställbart Roversäte i svart skinn på rörställning av svartlackerad aluminium.

Slitage, ställvis kraftigt. Sätet med revor och hål.

Droit de suite: No
Estimate:

20 000 - 25 000 SEK

2 151 - 2 688 EUR

Hammer price:
Unsold
Related content

Rover Chair var Ron Arads första möbel som han formgav 1981. Han använde sig av begagnade bilsäten från 1960-tals Rover 2000 som monterades på en stålrörsställning, ursprungligen delar av byggnadsställningar, ritade under 1930-talet.