53
197457

An Arne Jacobsen brown leather 'Egg Chair' by Fritz Hansen, Denmark 1964.

25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
50 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Brun skinnklädsel, lös skinnklädd dyna, på fyrdelad centralfot av aluminium. Etikettmärkt FH MADE IN DENMARK 0264 BY FRITZ HANSEN

Smärre fläckar och slitage.

More information

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958.