57
184923
A Hans J Wegner oak dinner table by Andreas Tuck, Denmark, 1950's-60's.

Ek, kryssformat underrede, stag av mässing, med underliggande klaffar. Brännmärkt FABRIKAT: ANDR. TUCK ARKITEKT: HANS J WEGNER DENMARK. Längd 190+60+60 (totalt 310 cm), bredd 106, höjd 71 cm.

Smärre skador, slitage.

Droit de suite: No
Estimate:

12 000 - 15 000 SEK

1 290 - 1 613 EUR

Hammer price:
34 000 SEK
Contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Head Specialist Design and 20th-21st C Works of Art
+46 (0)8 614 08 31