56
184774

An Arne Jacobsen black leather 'Egg chair', Fritz Hansen, Denmark 1960's.

25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Hammer price
28 000 SEK
For condition report contact specialist
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Head of Design/ Specialist Modern & Contemporary Decorative Art & Design
+46 (0)708 92 19 77

Svart skinnklädsel, lös dyna, fyrdelad profilerad centralfot av aluminium. Del av etikett FH.

Slitage, delvis blekt.

More information

Modellen formgiven till SAS Royal Hotel i Köpenhamn 1958.