346A
236389

Carl Johan Fahlcrantz

(Sweden, 1774-1861)
10 000 - 12 000 SEK
887 - 1 070 EUR
926 - 1 110 USD
Hammer price
19 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Carl Johan Fahlcrantz
(Sweden, 1774-1861)

View from Andrarums church

Signed C. Fahlcrantz and dated 1836. Canvas 27.5 x 37.5 cm. Contemporary gilded frame.

More information

Kyrkan, belägen i byn Andrarrum på Österlen i Skåne, härstammar från 1100-talet och har takmålningar från 1400-talet av den sk Everlövsmästaren. På 1630-talet grundades Andarums alunbruk, vilket 1725 inköptes av Christine Piper, hustru till Carl Piper, Karl XII:s utrikesminister, på sin tid Sveriges rikaste kvinna, vilken på 1700-talet lät uppföra Christinehofs slott utanför byn. Vid 1700-talets mitt var bruket Skånes största industri. Det lades ner 1912. Altaruppsatsen och predikstolen, bägge av den kände barcockmästaren John Jerling, samt kyrkklockan, donerades till kyrkan av Christine Piper på 1740-talet.