118
259050

August Malmström

(Sweden, 1829-1901)
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Hammer price
62 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
August Malmström
(Sweden, 1829-1901)

"Grönska vid en gärdesgård" (Verdure by fence)

Watercolour and gouache 31 x 42 cm.

Provenance

I konstnärens ägo till sin död.
Konstnärens sterbhusauktion, Konstnärshuset, Stockholm, 8-9 april 1902, kat nr 286.

Literature

Förteckning över professor August Malmströms efterlemnade arbeten hvilka å offentlig auktion försäljas i Konstnärshuset, Smålandsgatan 7, Stockholm, 8 och 9 april 1902, upptagen sid 26, kat nr 286.

More information

.