555
287661

An Axel Einar Hjorth 'Lovö' pine table by Nordiska Kompaniet 1930's.

10 000 - 15 000 SEK
875 - 1 310 EUR
922 - 1 380 USD
Hammer price
8 500 SEK
For condition report contact specialist
Malou Haglund
Malou Haglund
Appraiser
+46 (0)727 33 27 20

Diameter 60, height 50 cm.

Skador.

Literature

Christian Björk, Thomas Ekström, Eric Ericson, "Axel-Einar Hjorth - Möbelarkitekt", Signum, 2009. Modellen avbildad sid 131.

More information

Modellen formgavs år 1932.