221
308556

Lovisa Ringborg

(Sweden, Born 1979)
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Sweden, Born 1979)

"Insomnia", 2009

Signed Lovisa Ringborg on verso. Edition 1/5 + 2 AP. Printed in 2011. C-print mounted on glass 82 x 121.5 cm.

Provenance

Galleri Niklas Belenius, Stockholm.

Literature

Sophie Allgårdh, "Passioner och bestyr - svensk konst på 2000-talet", 2011, reproduced fullpage in colour page 184.

More information

Med tydlig blick för komposition och måleri bygger Lovisa Ringborg upp stämningar i gränslandet mellan fantasi och verklighet. Likt en regissör komponerar hon fiktiva berättelser och miljöer genom omsorgsfulla iscensättningar i ateljén. Med hjälp av små förskjutningar i bilden gäckar hon betraktarens öga, hennes bilder har alltid ytterligare en dimension. Ringborgs berättande bilder är digitalt manipulerade, varje bild kan bestå av ett stort antal negativ som fogas samman i datorn, och balanserar mellan verklighet och det övernaturliga där skärpan i bilden får oss att tvekande stanna upp och fundera kring bildens uppkomst.

Ringborgs motivval är allt annat än traditionella och hon har konsekvent arbetat med att översätta sina egna frågeställningar och erfarenheter till en högst personlig symbolisk bildvärld. Bara hon vet vad sker i det vita lakanets kokong, varför de två personerna har valt att avskärma sig från omvärlden. Är det gemenskap eller ensamhet de söker?

 Hide
 Show more

Contemporary Art & Design 654

174. Gunnar Smoliansky, 'Slussen', 1952.
15 000 - 20 000 SEK
Bid History
12 000

Your Bid
11 000

Your Bid
10 000

Your Bid
Current bid:
12 000 SEK