271
327383

Carl Johan De Geer

(Sweden, Born 1938)
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 870 - 2 340 USD
Hammer price
34 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Carl Johan De Geer
(Sweden, Born 1938)

"Skända flaggan"

Silkscreen in colours, 1967, signed in pencil, trial proof. S. 69,5 x 49,5 cm.

Unexamined out of frame.

Exhibitions

Aguélimuseet, Sala, "Ur Ian Hellströms konst och konstsamling", 12 juni - 28 augusti 2004, avbildad i utställningskatalog sid 11.

More information

I april 1967 inträffade den berömda "Kalabaliken på Karlsson". På Carl Johan De Geer och hans dåvarande hustru Marie-Louises utställning på Galleri Karlsson väckte två litografiska blad och en affisch av Carl Johan speciellt mycket uppmärksamhet. På den ena litografin stod skrivet "Vägra Vapen". På den andra var en svensk flagga avbildad och mitt i korset hade han skrivit "kuken". Upptill stod texten "Skända Flaggan", "Vägra vapen", "Svik fosterlandet" och "Var onationell". Dessutom brann flaggan. På affischen hade han skrivit "USA mördare" och bytt ut stjärnorna i den amerikanska flaggan mot hakkors. När De Geer kom till galleriet dagen efter vernissagen blev han djupt överraskad. Polisen, som mottagit anmälningar om att uppviglande konst ställdes ut på galleriet hade, assisterade av låssmed, tagit sig in på galleriet och beslagtagit totalt 61 blad med motiven "Vägra vapen", "Skända flaggan" och "USA mördare". De enda litografierna och affischerna som polisen inte hade fått med sig var ett fåtal på kontoret undanlagda exemplar. Några stycken hade också konstnären kvar hemma. Den 8 maj förhördes Bo Karlsson samt konstnären av kriminalpolisen. Den 11 maj kom polisen till galleriet för att överlämna ytterligare handlingar i fallet. Då de vid besöket fann ytterligare exemplar med samma motiv tog de även dessa i beslag. I Stockholms rådhusrätt den 6 september 1967 dömdes De Geer till 75 dagsböter à 15 kronor för skymfande av rikssymbol, skymfande av utländsk rikssymbol samt uppvigling. Straffet fastställdes av Svea hovrätt den 7 juni 1968 och gick därefter vidare till Högsta Domstolen där ärendet emellertid aldrig togs upp. De Geer bad att få behålla de grafiska bladen men fick från Kung. Maj:t följande besked: "Litografierna är av sådan beskaffenhet att de skola till förebyggande av vidare brottslighet förverkas". Bladen eldades följaktligen upp av polisen. Bakgrundshistorien har resulterat i att litografin "Skända flaggan" numera är mycket välkänt och ofta avbildat i olika sammanhang. Det exakta antalet blad som existerar idag är okänt och de är sällsynta på auktionsmarknaden. Auktionens exemplar är troligen ett unikt provtryck där ordet "kuken" delvis är dolt.