366
346660

Öyvind Fahlström

(Sweden, 1928-1976)
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Öyvind Fahlström
(Sweden, 1928-1976)

"Study for Life-Span No.3 (Marilyn Monroe)"

Signed Öyvind Fahlström and dated -68. Tempera on paper 25 x 34 cm.

Provenance

Sidney Janis Gallery, New York (# 12076)

Exhibitions

MoMA, Modern Art Museum, New York, Circulating Exhibition 68-2, "Öyvind Fahlstrom," , April 1969 - July 1970.

Literature

Björn Springfeldt (red.), "Öyvind Fahlström", Moderna Museets utställningskatalog nr 164, 1979, jämför bild sid 52.

More information

En markör i det svenska konstlivet var öppnandet av Moderna Museet i Stockholm 1958. Då var Öyvind Fahlström 30 år och han var en de konstnärer som kom att få en enorm betydelse för det omvälvande 1960-talets konstdebatt. Redan 1959 deltog han i Biennalen i Sao Paolo, året därpå var han med i Carnegie International i USA och sedan tog en aktiv utställningsverksamhet vid. Tidigt 1960-tal kom Fahlström till New York och lärde känna, bland andra, Robert Rauschenberg, Claes Oldenburg och Jasper Johns. Med intryck från samtidens New York skapade han happenings på Moderna Museet i Stockholm och lät publiken förstå att de kunde vara delaktiga i den av konsten påbörjade förändringsprocessen. Fahlström tog med sig amerikanska konstnärskollegor till det svenska museet och storheter som John Cage lockades hit av den kreative svensken.

Fahlströms konstnärskap omfattade måleri, collage, filmer, happenings, teater och musik. Det bildspråk som blivit omisskännligt ”fahlströmskt” är måleri, collage och teckningar, med bilder inspirerade och hämtade från populärkulturen. Inspirationen från serietecknandet och de massmediala bilderna till trots spränger sig Fahlströms oeuvre utanför ramarna för den traditionella popkonsten. Fahlström trodde starkt på bildernas förmåga att förändra och påverka och i dem finns en ådra, om än outtalat, av ett starkt rättspatos. Genom att studera det massmediala bildflödet kunde också Fahlström följa hur de moderna myterna förmedlades och renodlades via skiftande politiska och kommersiella plattformar. Med de variabla målningarna Fahlström utvecklade under 1960-talet gav han också betraktaren en möjlighet att direkt påverka och förändra de ”världar” han byggde upp.

”Life-Span No 3 (Marilyn Monroe) 1967” ingår tillsammans med målningarna ”Life-Curve No 1 (Ian Fleming) 1967” och ”Life-Curve No 2 (Oswald) 1967” i en serie om tre verk, där samtliga refererar till berömda personer som avlidit under tidigt 1960-tal.
Auktionens verk är som titeln anger en studie till det monumentala verket ”Life-Span No 3 (Marilyn Monroe) 1967” som numera finns i Moderna Museets ägo. Moderna Museet skriver själva om verket i samlingen:

”En av Fahlströms fränaste popmålningar - ett collage. Den nakna, långhåriga, mannen i centrum, relaterar till ett fotografi av en transvestit i Paris, signerat Christer Strömholm; fotografiet publicerades i ett skandalomsusat nummer av tidskriften Ord och Bild. Tanken är delvis att suggerera fram att den manliga modellen personifierar Marilyn Monroe. Samtidigt anspelar Fahlström på ryktet att Monroe skulle ha haft ett förhållande med president JF Kennedy - genom texten "JFK left Jackie twice". Bildens sexualpolitiska budskap accentueras dels av den rosa färgen, dels av de spetsiga formernas aggressivitet.”

Målningen i museets ägo är en variabel skapelse där de tolv olika bildelementen som kombinerats parvis kan vridas till olika vinklar. Auktionens nummer identifierar de olika bildelementen och innehåller dessutom i nedre vänstra hörnet en bild som visar hur Fahlström tänkt sig de olika delarna sammanfogade till en helhet, här betecknad phase 1. Tidigare var också målningen som nu finns på Moderna Museet utformad på detta vis (se t ex sid 52 i katalogen från Moderna Museets utställning, ”Öyvind Fahlström” 1979 och sidorna 84-85 i katalogen ”Öyvind Fahlström,”utgiven av IVAM Centre Julio Gonzalez, Valencia, Spanien, 1992). De sex bildparen är 1. ”Woman with bird-prick” och ”Man with a gun”, 2. ”People in freezer” och ”Ghost of a woman against door”, 3. ”Chock treatment” och “Three chock treatments & Hand with six fingers”, 4. “Shot and apple” och “Fat man”, 5. “Comet” och “Naked young man”, 6. ”Pornography” och ”Graves with arms”.

Den uppmärksamme ser förstås att verket inte innehåller någon direkt bild av Marilyn Monroe, Fahlström ansåg själv att han skapat en modell av hennes livskurva. Detta skedde inom ramarna för de spel han konstruerade under 1960-talet, där dessa bland annat kan kunde utformas som en livskurva. I sitt manifest från 1966, ”Ta vara på världen” beskriver Fahlström detta samt hur bildelement av både politisk och erotisk karaktär, insatta i en spelstruktur, kan kopplas till varandra och vilket inte behöver utesluta, utan snarare inbjuda till meditativa upplevelser.

”Study for Life-Span No 3 (Marilyn Monroe)” har proveniens Sidney Janis Gallery, New York. 1965 skrev Fahlström kontrakt med det legendariska galleriet och därefter följde många år av uppmärksammade utställningar. 1966 representerade Fahlström Sverige i Venedig-biennalen och 1967 hade han sin första separatutställning med New York-galleriet. 1969 visades serien Life-Span målningar hos Sidney Janis och med största sannolikhet ingick den aktuella studien även i den utställningen.