562
346849

Louis Jean Desprez

(1743-1804)
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Hammer price
30 000 SEK
For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist Art and Old master paintings
+46 (0)739 400 801
Louis Jean Desprez
(1743-1804)

"Illumination de la croix de Saint-Pierre à Rome" (Det brinnande fastlagskorset i Peterskyrkan)

Akvarellerad konturetsning, 69,5 x 47,5 cm.
Graverad av Francesco Piranesi 1787 efter en komposition av Louis Jean Desprez. Baksidan av bladet med samtida handskriven instruktion angående koloreringen. Bronserad gustaviansk ram med pärlstav.

Provenance

Bukowski Auktioner, auktion 430, 9-12 april 1985, kat nr 302.

Literature

Nils G Wollin, "Gravures originales de Desprez" 1933, sid 109f, jfr ill 52.
Nils G Wollin, "Desprez en Italie", 1935, jfr lavering i Louvren, ill 201.
Magnus Olausson & Ulf Cederlöf (red), "Louis Jean Desprez - Tecknare, Teaterkonstnär, Arkitekt", Nationalmusei utställningskatalog 3 juni - 4 okt 1992, jfr ill 4 sid 16.