595
401450

An Uno Åhrén Swedish Grace lady´s armchair, Mobilia, Sweden ca 1925.

Lacquered in black, original upholstery in light yellow coloured velvet plush. Label marked.

Droit de suite: No
Estimate:

100 000 - 125 000 SEK

9 450 - 11 800 EUR

9 620 - 12 000 USD

Hammer price:
240 000 SEK
Provenance

Arvid Svensson, cabinet-maker and foreman at Mobilia from 1916, thence in descent.

Literature

Eva Rudberg, 'Uno Åhrén - en föregångsman inom 1900-talets arkitektur och samhällsplanering', Byggforskningsrådet, 1981, see the interior from the Paris exhibition, p 42.
The model was designed by Uno Åhrén and exhibited in the 'lady's lounge' in the Swedish pavillion at the International World Fair in Paris 1925.

More information

UNO ÅHRÉN (1897-1977). Arkitekt och samhällsplanerare. Uno Åhrén debuterade med en bostadsinredning på "Hemutställningen" på Liljevalchs år 1917. Han var en av de tidigaste att samarbeta med Estrid Ericson på firma Svenskt Tenn. Åhrén medverkade på Världsutställningen i Paris år 1925. Åhrén, som kom att bli en av funktionalismens främsta förespråkare, arbetade endast i början av sin karriär som möbelformgivare. Efter Stockholmsutställningen år 1930 var han huvudsakligen verksam som arkitekt.

For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69