1268
421007

MATTA. Semiantik Isfahan. Ca 204,5 x 145,5 cm.

9 000 - 10 000 SEK
794 - 883 EUR
829 - 921 USD
Hammer price
Unsold

Vinrödmelerad botten med stor polykrom medaljong, hörnornament, palmett- och blomslinga. Bred mörkblå huvudbård med stora palmett-, arabesk- och blomrankor.

Ställvis slitage, smutsig, fläckar, något stel. Långsidorna med trampveck samt smärre revor och skador, kortsidorna saknar några knutrader.