577
483414

A Ferdinand Boberg Art Nouveau silver and enamel jewelry box, CG Hallberg, Stockholm 1909.

75 000 - 100 000 SEK
6 540 - 8 720 EUR
6 840 - 9 120 USD
Hammer price
75 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Signed and with the maker's mark. The interior with purple velvet. 32 x 22 cm, height 17 cm. Key included.

Minor damages on the enamel. Originally gilt.

Provenance

The Arrhenius family.

Exhibitions

The Swedish Crafts Exhibition in Stockholm 1909.

Literature

E.G Folcker (ed), The Magazine for The Swedish association of Crafts, Stockholm 1909, the box illustrated.

More information

Ferdinand Boberg (1860-1946) var en av de absolut viktigaste svenska arkitekterna under det tidiga 1900-talet. Han förknippas med svensk jugend, både då det gäller arkitektur, möbler och konsthantverk, det utsökta glaset från Reijmyre eller som här arbeten i silver.
Boberg låg bakom flera av de viktigaste verken inom arkitekturen från det tidiga 1900-talet, exempelvis Oakhill, Valdemarsudde och även egna huset Vintra, på Djurgården, huvudpostkontoret i Stockholm, NK. Boberg var även utställningsarkitekt för 1909 års utställning. Denna står omnämnd i Svenskt Möbellexikon (Henschen, Blomberg (red), Förlagshuset Norden, Malmö 1961, band 1 sid 338) som: "Hans storverk var allmänna svenska utställningen för konsthantverk och konstindustri 1909".