578
518027

A Ferdinand Boberg silver goblet, K Anderson, Stockholm 1912.

18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Hammer price
16 000 SEK
For condition report contact specialist
Eva Seeman
Eva Seeman
Chief Specialist Modern and Contemporary Decorative art and design
+46 (0)708 92 19 69

Height 32,5 cm, weight 1975 g.

Literature

The National Museum, Stockholm, catalogue no 601, 'Ferdinand Boberg, Arkitekten som allkonstnär', Stockholm 1997, p 93.

More information

Modellen formgiven av Ferdinand Boberg. Gustav V skänkte priser vid olika tävlingar. Boberg och Heurlin ritade tre olika modeller med kronor i relief på livet. En förgylld pokal delades ut som hederspris vid en ryttartävling i Malmö 1915.