79
505237

Gösta Adrian-Nilsson

(Sweden, 1884-1965)
50 000 - 70 000 SEK
4 410 - 6 180 EUR
4 600 - 6 450 USD
Hammer price
95 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

Gösta Adrian-Nilsson
(Sweden, 1884-1965)

Portrait of Karl Edvard Holmström ("Ilja")

Probably executed circa 1911-12. Canvas laid down on panel 74 x 57 cm.

Provenance

Originally in Wiwen Nilsson collection, Lund, Sweden.
Professor Sven Bergman collection, Sweden.
Subsequently by inheritance.

Exhibitions

Lunds konsthall, "GAN och Wiwen Nilsson", 1977, no. 5 (under the title "Porträtt av ung man").

More information

Porträttet av Karl Edvard Holmström (förmodligen GANs allra första och kanske största kärlek) hör ihop med andra porträtt som GAN målade av sin älskade vän "Ilja" i Lund i början av 1910-talet. Holmströms identitet var emellertid under en lång rad år en väl förborgad hemlighet. Ett av de mer framstående porträtten av Holmström: "Ilja" (olja på duk, 67 x 47 cm, såld på Bukowskis Moderna vårauktion 2012, privat ägo) ställdes exempelvis ut så sent som 1977 utan att Holmström omnämndes i sammanhanget.

Det var GAN-forskaren Jan Torsten Ahlstrand som genom sin forskning i arkiv och källskrifter lyckades identifiera smeknamnet "Ilja" med den helt okände Karl Edvard Holmström och publicerade namnet på GANs älskade ungdomsvän i sin GAN-monografi 1985.

Ahlstrand skriver: " 'Ilja' var en ung metallarbetare i Lund, som hette Karl Edvard Holmström och som tragiskt gick bort i lunginflammation endast 22 år gammal. Han var bara 16 år, när GAN lärde känna honom 1908. I ett porträtt ["Ilja"] som GAN målat av honom möter man en skönlockig, vacker yngling med mörkt hår och något feminint över sig. Smeknamnet 'Ilja' fick Holmström efter hjälten i en Gorkij-roman" ("GAN. Gösta Adrian-Nilsson. Modernistpionjären från Lund. 1884-1920", 1985).

"Iljas" alltför tidiga död tog mycket hårt på GAN som mottog dödsbudet brevledes i Köln sommaren 1914. Holmström återkommer ofta i GANs tidiga dagboksanteckningar under smeknamnet "Ilja" och GAN tog minnet av sin ungdoms stora kärlek med sig i graven utan att ha avslöjat vederbörandes identitet.

En intressant koppling (vilken möjligen kan precisera en datering till 1911) står att finna i akvarellen "Ilja i randig skjorta" (utställd på Åmells konsthandel, Stockholm, hösten 2013) vilken var daterad just detta år.