351
584117

Ola Billgren

(Sweden, 1940-2001)
600 000 - 800 000 SEK
53 000 - 70 600 EUR
55 200 - 73 700 USD
Hammer price
600 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Ola Billgren
(Sweden, 1940-2001)

"Han"

Signed Ola Billgren and dated 72-73 on verso. Canvas 82 x 110 cm.

Provenance

Galerie Belle, Västerås.

Literature

Ola Billgren, "Ola Billgren - Målningar 1963-73", 1973, illustrated on fullpage pl. 93.
Douglas Feuk och Lars Nittve (ed), "Ola Billgren - En retrospektiv. Album vol.1", 1991, illustrated on fullpage p. 64.

More information

1970-talets allmänna intresse för socialrealistiska vardagsskildringar, som avspeglades både inom konst och litteratur, influerade även Ola Billgren. I början av årtiondet lämnar han den starka betoning på tingen som nästan helt dominerat hans måleri under 1960-talet för att istället koncentrera sig på den vanliga människan och hennes dagliga omgivningar. Hans bilder börjar nu befolkas av människor och det psykologiska och subjektiva inslaget blir mer uttalat. Inspirerad av författaren Alain Robbe-Grillet skildrar Billgren samspelet mellan människa och miljö på ett sådant sätt att det är rummet som levandegör personens sinnesstämning. Billgrens modeller kan vara nog så uttrycklösa, eller avbildade med ansiktet bortvänt, men rummet de befinner sig i förefaller desto mer ”själsligt”. Denna effekt uppnår han genom att med stor noggrannhet välja och placera ut personliga tillhörigheter och ledtrådar som speglar personens situation och historia.

Billgrens kompositioner är alltid genomtänkta och raffinerade även om de till det yttre försöker efterlikna ett till synes slumpartat utvalt ögonblick. De följer kamerans urvalsprinciper och liknar snapshots. Mänskliga figurer befinner sig oftast i bildens periferi. Det är identitetslösa porträtt, eller som här, självporträtt. Det psykologiserande får stort spelrum i hans verk från den här tiden. Billgren bygger upp sina bilder i flera lager, ingenting är slumpvis utplacerat. Meningen är att skapa spänning i bilden och att den som betraktar målningen skall börja fundera kring vad den egentligen ser. På sängen ligger en man som fram till för en stund sedan klädd i grå kostymbyxor, linne och ljus skjorta bar omkring på sin bruna läderportfölj. Nu ligger han istället naken på ett blommigt överkast. Vad hände i mellanrummet mellan dessa båda situationer? Vad är det för bok som ligger bredvid honom i sängen? Bokens omslag för tankarna till en äventyrsroman, kanske en blinkning till massmedias och populärkulturens betydelse för Billgrens måleri. Tändaren på överkastet, vad betyder den? Som vanligt väcker Billgrens hemlighetsfulla måleri många frågor som aldrig kommer att få några entydiga svar.