79
712270

Eric Grate

(Sweden, 1896-1983)
50 000 - 60 000 SEK
4 410 - 5 300 EUR
4 600 - 5 530 USD
Hammer price
50 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Eric Grate
(Sweden, 1896-1983)

"Navigare Necesse Est"

Signed Eric Grate and numbered 2/6. Foundry marks H Bergman cire perdue. Bronze, dark patina, height 36 cm. Mounted on granite base.

Provenance

Private collection, Stockholm.
Subsequently by inheritance.

More information

"Navigare Necesse Est", att segla är nödvändigt, tillkom 1965 då Eric Grate befann sig i Sverige. Redan på 1930-talet hade han gjort en version i hamrad koppar som upplevdes som ett segel eller som ett stort, vaksamt huvud som vände sig i vinden. I den nya versionen 1965 finns samma känsla kvar, men den är också den första skulpturen i raden av former inspirerade av formrikedomen hos benen i en gäddas huvud. Eric Grate blev på 1960-talet stimulerad från fiskarnas benrester till en arkitektoniskt och mänskligt associativ formvärld av grymma skulpturala gestalter i släkt med fetischer och idoler, skapade direkt ur själva naturen.Skulpturen blev mycket populär då man avtäckte den i stort format 1971 i Kalmar. Styrkan och farten i seglandet och sammanhanget mellan vind och framrusande rörelse uppskattades av den stora publiken och "Navigare necesse est" hör till Eric Grates mest berömda och lovordade skulpturer.