80
789810

Eric Grate

(Sweden, 1896-1983)
200 000 - 250 000 SEK
18 200 - 22 700 EUR
19 000 - 23 800 USD
Hammer price
180 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Eric Grate
(Sweden, 1896-1983)

"Ugglegudinnan-Athena"

Signed EG and numbered 3/3. Conceived 1955. Darkpatinated bronze, height 81 cm.

Literature

Liljevalchs konsthall, "Eric Grate - sex decennier 1916-1976", 13 May - 1 August 1976, exhibition catalogue, compare catalogue no. 152.
Pontus Grate, Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAK, 1978, ill p. 108.

More information

"Inte sällan ger Grates "fantasiskapelser" vittnesbörd om hans intresse för det förklassiska Grekland. Erfarenheterna från "Flugorna" har redovisats, men flera av konstnärens figurer från 50-talet har också släktskap med cykladiska idoler, t.ex. En sådan är givetvis Ugglegudinnan-Athena, bysten av en kvinna med mänsklig fågel-mask. Hon kan verkligen direkt upplevas som en votivbild, ett föremål för kult eller en hyllning till "det evigt kvinnliga"! Pontus Grate, Ragnar von Holten, "Eric Grate", SAK, 1978, sid 108.