166
791820

Otto G Carlsund

(Sweden, 1897-1948)
4 000 000 - 5 000 000 SEK
364 000 - 455 000 EUR
383 000 - 478 000 USD
Hammer price
7 500 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Otto G Carlsund
(Sweden, 1897-1948)

"Brun maskinist" (L'Operateur brun)

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Provenance

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Exhibitions

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

read more