166
791820
Otto G Carlsund
(1897-1948)

"Brun maskinist" (L'Operateur brun)

Signerad O.C. och daterad 26. Ripolin och olja på pannå, 123 x 55,5 cm. Av konstnären utförd ram, 130 x 65 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

4 000 000 - 5 000 000 SEK

411 523 - 514 403 EUR

Hammer price:
7 500 000 SEK
Provenance

Fernand Rivers, Paris, köpt direkt av konstnären 1927.
Georges Dorival, Paris.
Georges Dorivals släktingar, såld Hôtel des ventes de Monte Carlo den 14 december 2012.

Exhibitions

Galleria Milano, "Il ondo della Non-Oggettività 1924-1939"15 oktober - 15 november, 1971, avbildad i katalogen sid 51.
Galerie Bel'Art, Stockholm, april-maj 2013, "Rummets förvandling".

Auction info
Contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)70 778 35 71
read more