244
889286

Ragnar Sandberg

(Sweden, 1902-1972)
400 000 - 450 000 SEK
35 300 - 39 700 EUR
36 800 - 41 400 USD
Hammer price
620 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Ragnar Sandberg
(Sweden, 1902-1972)

"Cyklister"

Signed R.S. Dated 1936 on label verso. Canvas 50 x 63.5 cm.

Provenance

Prob. Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm.

Literature

Ulf Linde, "Ragnar Sandberg", SAK publ lxxxviii, compare ill. p. 16.

More information

I mitten av 30-talet hade Ragnar Sandberg ett konstnärligt möte som på ett avgörande sätt kom att påverka riktningen i hans konstnärskap. I Paris hade Sandberg sett en utställning med den franske postimpressionisten Pierre Bonnard. Sandberg som dittills varit en färglyriker övergick till att utveckla en ny och mer förfinad kolorit. Hans motivkrets under denna period bestod av badande, promenerande och cyklande bekymmerslösa människor. Mot 30-talets senare hälft övergick målningarna till en mörkare kolorit kombinerad med svarta silhuetter avbildande i huvudsak Göteborgs hamn.

I auktionens målning ”Cyklister”, utförd 1936, domineras bilden av en skimrande gul färgton färgsatt med de för Sandberg så typiska rosaröda färgaccenterna och gröna detaljer. Cyklarna är endaste tecknade som svarta siluetter, figurerna är halvt abstraherade, fokus ligger i stället på cyklisternas rörelse och färgernas expressiva verkan sinsemellan.

"Jag målar emedan jag önskar ge uttryck åt mina känslor på samma sätt som en poet komponerar sina dikter" (Ulf Linde, "Ragnar Sandberg", SAK publ lxxxviii, sid 22).