426
912877

Johan Ahlberg

(Sweden, 1752-1813)
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Hammer price
14 000 SEK
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Johan Ahlberg
(Sweden, 1752-1813)

Lieutenant general Adam Ludvig Lewenhaupt (1748-1808)

Signed Johan Ahlberg, Uppsala and dated 1795. Canvas 67.5 x 54.5 cm. On verso with inscription "Adam Ludvig Lewenhaupt Grefve Capitaine Lieutnant vid Konungens Lif Drabante Corps General Major Riddare af Svärds Ordern - Målat af Directeur Johan Ahlberg i Upsala 1795". Period gilded frame.

Provenance

Säbylund, Närke.

Literature

Sixten Strömbom (ed.), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, volume II, p. 481. SPA 1920:2046.

Svenska slott och herresäten i Sverige vid 1900-talets början, 1910, Närke, Säbylund, text av Eugène Lewenhaupt, the lot depicted page 25.