73
908989
A pair of Gustavian two-light girandole mirros, one dated 1784.
A pair of gustavian two light girandole mirros, one dated 1784

Förgyllda och bronserade. I krönet musselformation med akantusblad. I ramen pärlstav och bladsnitt. Svängda ljusarmar av mässing. En signerad NM (Niclas Meunier, mästare i Stockholm 1760-tal-1797). En med Stockholms hallstämpel 1784. Höjd 58, bredd 52 cm. Renoverade. En med senare glas. ( 2 )

Restored. One with later mirror glass.

Droit de suite: No
Estimate:

100 000 - 150 000 SEK

10 267 - 15 400 EUR

Hammer price:
80 000 SEK
Contact specialist
Henrik Åberg
Henrik Åberg
Specialist Furniture and Works of Art
+46 (0)8 614 08 37