339
1030046

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
300 000 - 400 000 SEK
26 500 - 35 300 EUR
27 600 - 36 800 USD
Hammer price
340 000 SEK
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Isaac Grünewald
(Sweden, 1889-1946)

Self portrait

Signed IG and dated 1912. Panel 27 x 25 cm.

Provenance

Iván Grünewald, Stockholm.
Acquired directly from the family Grünewald in the 1970s by the present owner.

Exhibitions

Riksförbundet för bildande konst, exhibition 144 RLF.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Det sjungande trädet", 8 September - 5 November 1989, cat. no. 25.
Norrköpings konstmuseum, "Det sjungande trädet", 19 November 1989 - 28 January, 1990, cat. no. 25.
Borås Konstmuseum, "Det sjungande trädet", 11 February - 8 April, 1990, cat. no. 25.
Norrköpings konstmuseum, "Sigrid och Isaac - modernismens pionjärer", 3 March - 20 May, 2002, cat. no. 35, illustrated in the exhibition cataloque.

Literature

Gösta Lilja, "Den första svenska modernismen", Signum 1986, illustrated fullpage p. 97.

More information

"Grünewald målade under årens lopp en rad självporträtt, det tidigaste som sjuttonårig artist i bredbrättad slokhatt, ett vid den tiden åtråvärt attribut för ungdomar med konstnärsdrömmar. På De Åttas utställning 1912 återkom han med ett självporträtt, i vilket han experimenterat med kubiserande volymer i dämpad färg - Cézanne och den tidiga kubismen var aktuella för radikala artister i Paris. Från samma år, 1912, finns ännu ett självporträtt men av annat kynne, mera i Matisses tradition: en direkt i färgen tecknad kontur kring plana ytor och ett utspel av kalla och varma färger. Att målningens verkan skulle vara dekorativ - "en fest för ögat" - underströk Grünewald genom att mönstermåla den breda ramen, som så integrerades med porträttet". Gösta Lilja, "Den första svenska modernismen", Signum 1986, sid 96.

Det tidiga 1910-talet är en betydande och spännande period i Grünewalds konstnärskap, giftermålet med Sigrid Hjertén 1911, bildandet av ”De åtta” tillsammans med Sigrid, Einar Jolin, Leander Engström, Gösta Sandels, Nils von Dardel, Tor Bjurström och Birger Simonsson och utställning i Stockholm samt en etablering i det svenska konstlivet.
Grünewald är på porträttet 23 år gammal och har precis kommit hem från sin studieperiod hos Henri Matisse i Paris.