Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
431
1101698

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
150 000 - 175 000 SEK
14 500 - 17 000 EUR
16 600 - 19 400 USD
Hammer price
165 000 SEK
Bidding requires special pre approval.
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Senior specialist Art
+46 (0)707 78 35 71
Sigrid Hjertén
(Sweden, 1885-1948)

Iván i röd halsduk

Executed 1920. Canvas 61 x 49 cm. Verso with text "No 23. Hjertén d. 1920".

Exhibitions

Konstakademien, Stockholm, 1936, catalog no. 72 with the title "Iván sitter modell".

More information

Auktionens målning "Iván i röd halsduk" är utförd 1920, samma år som familjen Hjertén-Grünewald flyttat tillbaka till Paris. Isaac befinner sig dock långa perioder i Sverige på grund av olika konstnärliga uppdrag, så Sigrid är mycket ensam. Som sällskap har hon sin svägerska Berthe, Isaacs syster, som hjälpte till i hemmet under första hälften av 1920-talet och förstås sonen Iván, som ofta får agera modell i moderns målningar.

Under denna period förändras Hjerténs måleri och tar sig en ny vändning mot Matisse och hon utför en del målningar i en färgställning som drar mycket åt den forne lärarens. I ”Iván i röd halsduk” arbetar hon men en djärv, uppdriven färgskala. Iván och kudden i soffan är målade i kyligt blått, som står i bjärt kontrast mot soffans och väggens varmare, gula toner. Med sin utsökta känsla för färger låter hon röda accenter gå igen i golvet, mönstret på kudden och i Iváns manschetter och halsduk.