432
1096045

Sigrid Hjertén

(Sweden, 1885-1948)
400 000 - 500 000 SEK
35 100 - 43 800 EUR
36 500 - 45 600 USD
Hammer price
650 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Sigrid Hjertén
(Sweden, 1885-1948)

"Landscape, Auvergne"

Signed Hjertén. Executed 1933. Canvas 72 x 92 cm.

Exhibitions

Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Sigrid Hjertén - en mästerlig kolorist", 10 February - 26 August 2018, catalog no. 75.

Literature

Exhibition catalogue, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm, "Sigrid Hjertén - en mästerlig kolorist", 10 February - 26 August 2018, cat no 75, illustrated p. 104.

More information

Tillsammans studerade paret Sigrid Hjertén och Isaac Grünewald på Académie Matisse i Paris åren 1910-1911. Den första sommaren stannar Sigrid och flera av de kvinnliga eleverna kvar. Hon flyr hettan i staden och beger sig ut på landet bland annat till staden Le Puy i Auvergne i centrala Frankrike. Anders Wahlgren skriver i sin bok "Sigrid Hjertén - en av Sveriges främsta kolorister (2008) om hur det franska landskapet blev som balsam för Sigrids emellanåt oroliga själ. Hon och Isaac skulle komma att återvända till Auvergne många gånger. 1911 flyttar paret tillbaka till Stockholm, gifter sig och sonen Ivan föds. För Sigrid var det viktigt att måla och det är nu som hennes måleri och karriär kommer igång på allvar. Samtidigt försöker hon hålla ihop familjen. Frankrike lockar och på 20-talet återvänder familjen till Paris. Isaac vistas dock långa perioder i Stockhom där han har uppdrag för bl.a. Operan och Konserthuset. Sigrid lever tidvis ensam med Ivan i Paris och med tiden drabbas hon av depressioner och tilltagande psykisk ohälsa. Till slut kollapsar hon och måste flygas hem till Stockholm. Året 1933 tillbringar Sigrid på Beckomberga sjukhus. Wahlgren beskriver i sin bok hur det lilla rummet på Beckomberga inreds som en provisorisk ateljé. Isaac tar med sig flera av Sigrids skisser och målningar från Frankrike och uppmuntrar henne att börja måla igen. Resultatet blir djärva nytolkningar av gamla motiv, färgerna blir klarare och renare i tonen - måleriet friare och mer spatiöst. Auktionens målning "Landskap, Auvergne", daterad 1933 , tillkom under denna period och vi ser hur de klara starka färgerna har gjort sitt intåg i den franska landskapsbilden.