423
1130720

Otto G Carlsund

(Sweden, 1897-1948)
50 000 - 60 000 SEK
4 440 - 5 320 EUR
4 630 - 5 560 USD
Hammer price
40 000 SEK
For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89
Otto G Carlsund
(Sweden, 1897-1948)

"Pedagogisk skiss till 'Konstruktion"

Signed o.g.c, executed 1929. Collage and watercolor, 14,5 x 12 cm.

Provenance

A gift from the artist to Professor Oscar Reutersvärd, Lund.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Private collection, Stockholm.

Exhibitions

Galerie Bel' Art, Stockholm, 1988.
Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 June - 29 August, 2004, cat no 17.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Otto G Carlsund", 22 September 2007 – 6 January 2008.

Literature

Mjellby Konstmuseum/Halmstadgruppens museum, 13 June - 29 August, 2004, cat no 17, illustrated in the exhibition catalogue p. 70.

More information

Otto G. Carlsund var medlem i den franska konstnärsgruppen Art Concret som senare blev Abstraction-Creation med bland andra Theo van Doesburg och Auguste Herbin.
Art Concret bildades i Paris 1929 och Carlsund var en av initiativtagarna. Ett nytt konstideal växte fram och direkta avbildningar bannlystes. Konst skulle vara ett objekt i sig självt. De aktuella katalognumren är versioner av en av Carlsunds sex programmålningar från (1930). I dessa mästerliga kompositioner visualiseras teorier från Art Concret-manifestet. Formspråket som byggde på geometrin var universellt men lärde man sig dess koder, kunde man upptäcka att det förmådde uttrycka både humor och erotik.
I ”Otto G. Carlsund och konkretistfiaskot i Stockholm 1930” skriver Viveka Bosson om de programmålningar som ställdes ut på Surindependentsalongen i Montparnasse våren 1930: ”Carlsund ville vara med och tävla med Franciska Clausen och Sophie Täuber-Arp om att skapa rörliga cirklar. I Berlin hade han 1925 sett Viking Eggelings abstrakta film Diagonalsymfoni vars randiga halvcirklar enligt Reutersvärd kan ha inspirerat honom till de glidande cirklarna i Geometriskt samlag, som han skämtsamt kallade en av sina sex programmålningar från 1930. Teorierna i Art Concrets manifest och texterna kring detta verkar nog en smula stelbenta och luddiga och Carlsund målar sex kompositioner för att visa vidden och gränserna för tillåtna former inom gruppen. Dessa målningar hör till hans mästerverk och var tänkta för en ’kontemplativ försjunkenhet’. […] Det som ytligt sett kan se ut som en lek med geometriska former handlade i själva verket om djupare dimensioner och bottnade i ett sökande efter vissa andliga värden. Genom de matematiska konstruktionernas skönhet ville Carlsund bland annat stämma människor till kontemplation och harmoni” (sid. 70-71).
I utställningskatalogen ”Otto G. Carlsund – konstnär, kritiker och utställningsarrangör” (Liljevalchs Konsthall/Norrköpings Konstmuseum, 22 september 2007 - 6 april 2008, sid. 22) beskrivs ”Geometriskt samlag” enligt följande: ”En av hans kompositioner på utställningen föreställde två cirklar, inskrivna i ett svart snedställt galler som glider in i varandra och med den humoristiska titeln Geometriskt samlag. Ramarna som var breda och gjorda i ek snickrades ihop av konstnären Theo van Doesburg. Kritikern Ragnar Hoppe skriver entusiastiskt: ’Carlsund visar ett par utomordentligt sobert och distinkt genomförda kompositioner, en fin koloristisk sans och ger med enkla medel utryck åt en känsla som man nästan skulle vilja kalla kosmisk”.
Collaget från 1929 är den första idé-skissen till ”Geometriskt samlag”, den första målningen i hela serien. Oscar Reutersvärd fann collaget hemma hos Carlsund 1943, tillsammans med resterna av det utklippta collaget. Då utförde Carlsund en ny komposition där han målade en gouache-bakgrund och klistrade resterna från 1929 i en ny komposition. Bägge gav han till Oscar Reutersvärd,
som vid detta tillfälle arbetade på redaktionen för Carlsunds tidskrift ”Konstvärlden”.

Påskrift a tergo: "Modell till "Construction 1930", utförd i november 1929 för att demonstrera den visuella syntesen av tvåskiktad och enskild figuration. Signerad av Carlsund 1943. Oscar Reutersvärd".