427
1140147

Paul Klee

(Switzerland, 1879-1940)
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".
Paul klee, "schlangen-bau".

"Schlangen-Bau"

Signed Klee in the upper left corner. Verso dated 1937, p. 20 and titled "Schlangen-Bau". Distemper, water colour and charcoal on chalk-ground on silk mounted on cardboard by the artist, later mounted on canvas 17,5 x 32 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

600 000 - 800 000 SEK

57 361 - 76 482 EUR

Hammer price:
920 000 SEK
Provenance

Lily Klee, Bern 1940-1946.
Werner Allenbach, Bern -1952. Galerie Rosengart, Luzern 1952-1954 (acquired from the previous).
Auction: Klipstein & Co, Bern, 21 April 1956, catalog no. 92.
James Wise, Geneva/New York/Nice -1956, acquired at the above auction).
G. David Thompson, Pittsburgh ca 1960.
Galerie Berggruen & Cie, Paris.
Private Swedish collection, acquired from the above in 1961.
Auction: Stockholms Auktionsverk, November 1968, catalog no. 657. Swedish private collection, (acquired at the above auction).

Exhibitions

Kunsthaus, Zürich, "Paul Klee - Neue Werke", 16 February - 25 March 1940, catalog no. 13.
Galerie Europe, Paris, "Klee, Kandinsky, Brancusi (sculptures), February-March 1961, catalog no. 10, ill.

Literature

The Paul Klee Foundation & Museum of Fine Arts, Bern, eds., Paul Klee, Catalogue Raisonné, vol. VII, 1934-1938, Bern 2003, no. 7056, illustrated.

Related content

Paul Klee (Schweiz) räknas till en av de största internationella konstnärerna under 1900-talets första hälft. Han rörde sig fritt mellan expressionism, kubism och surrealism och skapade sin alldeles egna karakteristiska stil. På 1910-talet ingick han i den betydelsefulla expressionistiska gruppen "Der Blaue Reiter" tillsammans med exempelvis Franz Marc och Wassily Kandinsky. Under 1920-talet var Klee en av de mer tongivande konstnärerna och lärarna på Bauhaus-skolan i Tyskland. Klee var även en framstående teoretiker och publicerade sina artiklar inom form- och färg-teori och höll föredrag inom området. Skrifterna som går under namnet ”Paul Klee Notebooks” har ansetts vara av lika stor betydelse för den moderna konstteorin som Leonardo Da Vincis ”A Treatise on Painting” för renässanskonsten.

Klees verk återspeglar hans torra humor och ibland naiva motiv, personliga stämningar och musikalitet. Han har en gång beskrivit konstformen teckning som ‘taking a line for a walk’. 1933 började Klee känna av symptomen på sjukdomen Systemisk skleros som ledde fram till hans död 1940. Sjukdomen bidrog till att hans skapande förändrades. Renare och tjockare linjer i skiftande palett från ljusa färger till en mer sober färgskala blev hans signum under de sista åren. Den aktuella kompositionen ”Schlangen-bau” utförd 1937 är typisk för denna sista intressanta period i hans liv.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71