244
1188197

Lovisa Ringborg

(Sweden, Born 1979)
20 000 - 25 000 SEK
1 830 - 2 290 EUR
1 920 - 2 400 USD
Hammer price
20 000 SEK
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Karin Aringer
Karin Aringer
Specialist Photographs and Contemporary Art
+46 (0)702 63 70 57
Lovisa Ringborg
(Sweden, Born 1979)

"Untitled", 2005.

Signed Lovisa Ringborg and numbered 1/5 on verso. C- print mounted to aluminum 83 x 73 cm.

More information

Lovisa Ringborg, utbildade sig på Högskolan för fotografi i Göteborg 2003-2008. Som konstnär är hon verksam både i Sverige och internationellt. Den suggestiva stämningen i hennes bilder är utmärkande för hennes konst. Ofta skapar hon fiktiva berättelser och miljöer i sin ateljé, som komponeras med omsorgsfulla iscensättningar. I sin fria inställning till motiven påminner Lovisa Ringborg ofta mer om en målare än om en fotograf, enligt Sophie Allgård i boken Svensk Konst på 2000-talet.

Ringborg är representerad bland annat vid Statens Konstråd, Hasselblad Center i Göteborg och Sveriges Allmänna Konstförening (SAK).

Create an account on Bukowskis
  • Get started with buying and selling
  • Favourite items
  • Save searches
Do you already have an account?