478
1258052
Rune Jansson
(Sweden, 1918-2014)
Rune jansson, "rörelser i luften".

"Rörelser i luften"

Signed Rune Jansson and dated 2009. Canvas 103 x 151 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

18 000 - 20 000 SEK

1 736 - 1 929 EUR

Hammer price:
18 000 SEK
Provenance

Acquired directly from the artist.
Galerie Bel' Art, Stockholm.
Private collection.

Exhibitions

Konstnärshuset, Stockholm, "Paintings 2009-2011", September 17 - October 5, 2011.

Literature

Dore Ashton, "Rune Jansson. Paintings 2009-2011", 2001, illustrated p. 21.

Related content

Få svenska konstnärer har tillhört det internationella avantgardet. Rune Jansson var en av dessa få, som inte enkelt kan placeras inom någon av förra århundradets konst-ismer. Han föddes på Blidö 1918, och skärgårdslandskapet har alltid funnits i medvetandet. Under sent 1940-tal och större delen av 1950-talet målade Jansson i en stil som oftast kallas informell, spontanistisk eller tachistisk. Senare reducerar han måleriet till nästan minimalistisk gestaltning av den älskade skärgården. Den koloristiska ådran sitter djupt hos Jansson och ännu på 2000-talet slängde han med van hand fram enkla grundackord som förstärks av just den rätta kontrasterande fläcken i lila, grönt eller vad som nu behövs för att skapa både balans men också nerv i målningen.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89