477
1258046
Carl Fredrik Reuterswärd
(Sweden, 1934-2016)
Carl fredrik reuterswärd, "spel".

"Spel"

Signed Carl Fredrik Reuterswärd and on verso signed and dated 1960-62. Lacquer and tempera on canvas 66 x 73 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

120 000 - 140 000 SEK

11 572 - 13 500 EUR

Hammer price:
155 000 SEK
Provenance

Ex. coll. Anna Reuterswärd, Stockholm.
Carl Fredrik Reuterswärd.
Private collection, Stockholm.
Galerie Bel’ Art, Stockholm.

Related content

Carl Fredrik Reuterswärd var en centralfigur i Sverige och internationellt i efterkrigstidens konstliv. Endast Öyvind Fahlström torde haft en större betydelse på den globala arenan och ingen annan svensk bör ha haft samma internationella kontaktnät som Reuterswärd, från konstnärer som Marcel Duchamp till kritiker som Susan Sonntag. Beläst, intellektuell, verbal, skojfrisk och virtuos skapade han sina viktigaste verk i början av 60-talet. Spel indikativa om slumpens skördar, cigarrer i olika format och användandet av repetitiva bildelement före Warhol tillkommer 1961-63. Därefter tar han sin berömda semester under vilken han experimenterar med laser över Paris hustak. Senare skapar han olika identiteter, Kilroy och konsthandlaren Pratt-Müller är bara några av de mer kända. CFR skapade virtuos konst ända tills han fick en stroke år 1989 som förlamade hans målarhand. Dock gav han inte upp utan lärde sig teckna på nytt, nu med andra handen vilken styrs av den andra hjärnhalvan och därför leder till en ny bildvärld.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89