482
1267199
Ragnar Sandberg
(Sweden, 1902-1972)
Ragnar sandberg, "lilla bommen - roende sjömän".

"Lilla Bommen - Roende sjömän"

Signed R.S and signed and dated with dedication "Till Albin Nov - 37", Ragnar Sandberg -36. Canvas 106 x 111 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

3 200 000 - 3 500 000 SEK

308 582 - 337 512 EUR

Hammer price:
Unsold
Provenance

Stockholms Auktionsverk, Moderna, 26 April, 2012, cat no 779.

Exhibitions

Göteborgs konstmuseum "Ragnar Sandberg 1902- 1972", 1973, cat no 23.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Ragnar Sandberg", 2002.
Göteborgs Konsthall, "Ragnar Sandberg", 8 February - 21 April, 2003.

Related content

Ragnar Sandbergs måleri från åren 1935-1945 utgör höjdpunkten i konstnärens produktion och auktionens målning ”Roende sjömän – Lilla Bommen” från 1936 är ett av de viktigaste verken från denna period. Målningen är ett utmärkt exempel på Ragnar Sandbergs alldeles speciella kolorism. Färgnyanserna är ytterst raffinerade, Sandberg söker i sitt måleri möjliggöra det oväntade, han vill åstadkomma en sinnenas oordning. Färgen är hans medium - han målar mörker med ljusa färger och vänder upp och ned på gängse färgkonventioner.

Sandbergs behov av att gå mot strömmen och sticka ut blev tydlig redan under studietiden på Valands konstskola. När de andra använde sig av en mörkare färgpalett tog Sandberg steget mot ljusare och friskare nyanser. Ofta möter man i Ragnar Sandbergs måleri från 1930-talet oväntade färgblandningar. Han experimenterade med udda färgkombinationer och han struntade i konventioner om harmoniska färgblandningar. Konstnären roade sig med att överraska sin publik och gladde sig själv med att se vilka effekter hans experimentlust fick.

Under åren 1935-36 utförde han en serie målningar med temat Najadens barkass. Dessa bilder är utförda i ljusa och starka färger, vilka förstärker verkan av rörelse. Målningarna domineras av en skimrande gul färgton, inspirerad av den franske postimpressionisten Pierre Bonnard.

Den aktuella målningen uppvisar en liten slup rodd av flottister. Årorna i skimrande gult viftar roddarna med i alla riktningar. Mot sjömännens uniformer, i olika blå toner, har konstnären ställt en varierad kolorit med intensivt gult, rödbrunt och grönt. Bilden glänser verkligen av Sandbergs koloristiska fantasi. Sandberg lyckas i målningen förena sin utsökta färgkänsla med en livfull berättelse.

For condition report contact specialist
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89