506
1293729

Vera Nilsson

(Sweden, 1888-1979)
Vera nilsson, "girl in red hat (portrait of karen blixen)".

"Girl in red hat (portrait of Karen Blixen)"

Signed Vera Nilsson. Probably executed in the 1920s. Panel 30 x 26 cm.

Droit de suite: Yes
Estimate:

60 000 - 80 000 SEK

5 941 - 7 921 EUR

Provenance

Acquired directly from the artist.
Thence by descent to present owner.

Literature

Barometern, 27 March 2015, illustrated p. 7.

Related content

Efter studier studier på Tekniska Skolan i Stockholm och för Carl Wilhelmson på Valand i Göteborg reste Vera Nilsson till Paris 1911 och gick i lära hos Le Fauconnier på La Palette och på ryska skolor. Under perioden 1916-1919 arbetade hon vintertid i Köpenhamn, där hon övertog Ludvig Karstens ateljé. På somrarna vistades hon på Öland.

Från denna vistelse tillkom det en rad starka och mycket personliga porträtt som "Snickarmästaren, Köpenhamn", "Astrid Holm II, Köpenhamn (Moderna museet), "Kamratporträtt, Stina Elliot (Moderna museet) och "Pojke med blå mössa".
Det är förmodligen under denna period som hon lär känna Karin Blixen.

Det var troligtvis under Vera Nilssons vistelse i Köpenhamn hon lärde känna författaren Karen Blixen (egentligen Karen von Blixen-Finecke). Blixen var under 1914-1931 bosatt i Kenya och drev en kaffefarm parallellt som hon skrev böcker. Hon reste dock hem till Danmark flera gånger under denna period.

Auktionens målningen är troligen utförd på 1920-talet. Karen Blixen är elegant porträtterad men en dramatisk röd hatt som står i djärv kontrast till den blå kappan.

Auction info
For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71