581
1312948

Hilding Linnqvist

(Sweden, 1891-1984)
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of Art, Specialist Modern and 19th century Art
+46 (0)707 78 35 71
Hilding Linnqvist
(Sweden, 1891-1984)

"Little garden in Chinon"

Signed Hilding Linnqvist. Executed 1921. Panel 55 x 45 cm.

Provenance

Acquired directly from the artist by Doc of Med. Alf G Lundgren, Örnsköldsvik.
Thence by descent to present owner.

Exhibitions

Svensk-Franska konstgalleriet, Stockholm.
Parisutställningen, 1929.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist", 1957.
Moderna museet, "Hilding Linnqvist", 26 December 1986 - 22 February 1987, cat no. 39.
Göteborgs konstmuseum, "Hilding Linnqvist", 7 March - 10 May 1987, cat no. 39.
Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Hilding Linnqvist - Att bli konstnär", 9 October 2020 - 10 January 2021.

Literature

Folke Holmer, "Hilding Linnqvist", SAKs publ LXIII, ill p.88.
Moderna museet, "Hilding Linnqvist", 1986, utställningskatalog, ill. fullpage in colour p. 31.
Bo Lagercrantz, "Hilding Linnqvist", Albert Bonniers Förlsag, 1986, ill fullpage in colour, p. 54.

More information

Första världskriget satte stopp för resor i Europa i slutet av 1910-talet så Hilding Linnqvist hann bli nästan trettio år innan han kunde resa utomlands för första gången 1921. Detta tog han igen de följande fem åren då han reste intensivt, framför allt till Frankrike. Till skillnad från de flesta andra konstnärer var det inte till Paris han reste utan till den lilla medeltida byn Chinon vid Loire-dalen. Vistelsen här kom att bli en av hans mest produktiva perioder och skissmaterialet härifrån är stort. Linnqvist fascinerades av slotten, ruinerna och människorna som hade bott och verkat här i generationer.

En målning från denna period är ”Torgbild, fransk småstad (Chinon)”, 1921-1925 som Nationalmuseum köpte in direkt av konstnären på 1920-talet och som idag ingår i Moderna museets samlingar. Den är vid sidan av Rauschenbergs ”Monogram” ett av museets mest efterfrågade verk. Bukowskis sålde hösten 2015 verket ”Fågeltorget i Chinon”, 1921 för rekordpriset 8 053 000 kr. I samband med denna försäljning gjordes en intervju med Olle Granath, chef för moderna museet 1980-89 och överintendent och chef för Nationalmuseum 1989-2001.

”Hilding Linnqvist kallas för naivist, vad är det som är naivt?
Naivt är det inte! Det är tvärtom mycket sofistikerat. Tänk dig istället att han använder sig av naivistiska tankefigurer som ett sätt att skildra saker. När man ser en sådan här målning så ska man veta att han var väl medveten om modernismen. Han kunde expressionism och kubism. Han valde det här språket för att kanske också distansera sig från det franska, från att gå i Picassos och Matisses fotspår. Hans inspirationskällor och husgudar var svenska: Pehr Hörberg (svensk konstnär 1746-1816) och författaren och skalden Carl Jonas Love Almqvist. Almqvist betydde oerhört mycket vars texter bar på den svenska lyriska och sagoberättande traditionen. En konstnär utan kännedom om de kubistiska frågeställningarna skulle inte kunna måla på det här sättet.
/…/
Vad hände konstnärligt i Chinon, Linnqvist var där ganska länge? (1921-1925)

Chinon har sett likadant ut sedan medeltiden med de olika torgen. Teckningsmaterialet därifrån är enormt. Alla dessa teckningar tar han med sig tillbaka till Sverige där han fördjupar sig i materialet och hämtar idéer. Sedan byggde han upp målningarna, lite som en kubist. Han plockar olika detaljer som intresserar honom och skapar en komposition.”

Om auktionens verk ”Liten trädgård i Chinon”, 1921, skriver Bo Lagercrantz: ”I den underbara lilla målningen ”Liten trädgård i Chinon” gjorde han (Hilding Linnqvist, reds anm) ett charmerande återbesök i 10-talsnaivismen. Kavaljersperspektivet redovisar trädgårdens blomsterängar prudentligt uppifrån och detaljerat, intill krattan som lutar sig mot muren. Men det sovande huset med sina blå fönsterluckor är obesvärat återgivet helt frontalt. Skymningen tränger sig sövande in över muren från dunkla skogen.”