792
1307697

Cy Twombly

(United States, 1928-2011)
600 000 - 800 000 SEK
52 600 - 70 100 EUR
54 700 - 72 900 USD
Hammer price
620 000 SEK
Image rights

For condition report contact specialist
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist Prints
+46 (0)739 40 08 27
Cy Twombly
(United States, 1928-2011)

"Roman Notes I"

Offset lithograph in colours, 1970, signed and numbered 35/100 in pencil on verso, published by Electra Editrice, Venice, published by Neuendorf Verlag, Hamburg. L./S. 86,8 x 70 cm.

Provenance

Galerie Ahlner, Stockholm.

Literature

Bastian 21

More information

Början av 1970-talet var en betydelsefull och dynamisk tid i Cy Twomblys konstnärliga produktion. Det var då hans ”Roman Notes”-serie skapades, vilken kom att definiera Twomblys banbrytande estetik, i vilken gränserna mellan måleri, teckning, poesi och text överskrids. I dessa verk utforskas mellanrummet och relationen mellan visuell konst och litteratur, mellan text och form, med en starkt intuitiv energi. De klottrande linjerna i Roman Notes väcker tankarna till både till graffiti och kalligrafi, där de abstrakta linjerna får betraktaren att försöka tolka ”texten”. Likt en kompositör framför musikaliska noter uppfylls man av en oöversättlig känsloupplevelse av Twomblys kompositioner.

Cy Twombly inledde sin konstnärliga bana i New York på 1950-talet där han umgicks med bland annat Robert Rauschenberg och Jasper Johns. Vid sina studier på legendariska Black Mountain Collage i North Carolina, med lärare som Franz Kline och Robert Motherwell, utvecklade han sina experiment med automatism och formade sin egen version av abstrakt expressionism.
I Twomblys konst finns en nära relation till den klassiska konsthistorien ständigt närvarande. Som titeln antyder var han djupt inspirerad av Roms ruiner och arkitektur. Vid hans första besök i staden på 1950-talet fascinerades han av den antika ”graffitin” inskrivna på de romerska byggnaderna. 1957 flyttade han till staden i vilken han kom att bo i större delen av sitt liv. Utifrån linjerna som ger associationer både till musikaliska noter, det skrivna ordet och abstrakt expressionism skapade han ett unikt och tidlöst rum mellan dessa ”språk”. Hans verk ger än idag ett kraftfullt och meditativt intryck med en öppen visuell upplevelse, där vi lämnas själva åt att försöka tolka och översätta linjerna. Den starka energin och råheten i hans mest ikoniska verk ger associationer till barndomens förbehållslösa tecknande samtidigt som poesin och mytologin ständigt är närvarande.

Auktionens litografi är utförd 1970, precis under de viktiga åren då han finner sitt karaktäristiska uttryck. Denna period räknas som höjdpunkten av sitt konstnärskap. Idag anses de vara mästerverk, hett eftertraktade av samlare och museum världen över.