556
1358352

Isaac Grünewald

(Sweden, 1889-1946)
Isaac grünewald, "det röda draperiet".

"Det röda draperiet"

Signed Isaac G. and dated -15. Canvas 200 x 90 cm.

Droit de suite: No
Estimate:

3 500 000 - 4 000 000 SEK

350 350 - 400 400 EUR

Hammer price:
3 500 000 SEK
Exhibitions

Galerie Der Sturm, Berlin, April 1915, cat. no. 12 (with the title Röda gardinen/Die rote Gardine); Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Norrköpings Konstmuseum, Borås Konstmuseum, Det sjungande trädet, 1989-1990, cat. no. 47; Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin, Kulturgeschichtliches Museum Osnabrück, 18 June - 27 August 2000, cat. no. 19 (with the title Die rote Gardine); Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin, Kulturen i Lund, 15 September - 19 November 2000, cat. no. 19; Liljevalchs Konsthall, Stockholm, Den stora färgskrällen, 2008, cat. no. 273.

Literature

Hans Eklund och Bo Särnstedt, "Det sjungande trädet", Liljevalchs kat nr. 398, Stockholm 1989, listed p. 108, as cat. no. 47;
Sophie Reinhardt (ed.), "Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin/Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin", Osnabrück/Lund 2000, illustrated on the cover and described and ill fullpage in colour p. 118-119.
Per I. Gedin, "Isaac Grünewald – modernist och människa", Stockholm 2015, mentioned p. 155.

Related content

1915 är året då Sigrid och Isaac ställde ut tillsammans på utställningen "Schwädische Expressionisten" i Berlin på Galerie Der Sturm. Nu kallade de sig för "expressionister" efter en programförklaring som Matisse deklamerat i början på 1910-talet och som även använts vid den stora expressionistutställningen "Sonderbund" i Köln 1912. Medverkande i Köln var Cézanne, van Gogh, Gauguin, Munch m fl, men också två svenskar, nämligen Isaac Grünewald och Gösta Sandels. Utställningen på Galerie Der Sturm 1915 blev både Isaac och Sigrids internationella genombrott. Galleriet Der Sturm med den legendariska Herwarth Walden i spetsen drev konsttidningen med samma namn som kom att bli grogrund för experimentella konstnärer, inte minst för den expressionism som under 1900-talets första hälft växte fram i grupper som ”Die Blaue Reiter” och ”Die Brücke”. Tiden i Berlin kom att ha en stor inverkan på Grünewalds måleri som radikaliserades och utställningen på Der Sturm omskrevs i den tyska pressen med goda recensioner. Genom sina kontakter med den tyska expressionismen och mötet med det tyskryska konstnärsparet Wassily Kandisky och Gabriele Münter i Paris och sedan även i Stockholm blev Sigrid och Isaac fullfjädrade expressionister.

Auktionens målning ”Det röda draperiet” visades på Der Sturm 1915 tillsammans med 11 andra verk av konstnären. Pär Lagerqvist, som var god vän till paret Hjertén/Grünewald, skrev följande i Svenska Dagbladet i samband med utställningen: ”Ny är Röda gardinen, en sensationell målning som torde kunna uppfattas och bedömas på hundra meters avstånd – icke fullt öfvertygande som konstverk men intressant som experiment.” (Sophie Reinhardt, 2000, sid. 118).

Motivet i det ”Det röda draperiet” är hämtat från Isaac och Sigrids ateljé och bostad på Katarinavägen i Stockholm. I en fåtölj sitter troligtvis Isaacs syster Dora framför ett öppet fönster med utsikt över Slussen och Gamla stan där en stor, gul sol lyser över hustaken. Här visar Isaac hur skickligt han bemästrar färgerna; lysande gult och vibrerande violetta toner ställs djärvt mot klaraste grönt, rött och blått. Det röda draperiet delar dramatiskt in målningen i två delar i en böjd diagonal med det svarta räcket som en motsvarande form.

När ”Det röda draperiet” år 2000 ställdes ut på Schwedische Avantgarde und Der Sturm in Berlin/Svenskt avantgarde och Der Sturm i Berlin så valdes denna målning till omslagsbild på katalogen. Utställningen visades på Kulturgeschichtliches Museum Osnabrück och Kulturen i Lund.

For condition report contact specialist
Lena Rydén
Lena Rydén
Head of art, Specialist Modern Art
+46 (0)707 78 35 71