767
1399640

Ola Billgren

(Sweden, 1940-2001)
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Hammer price
Unsold
Covered by droit de suite

Sweden: BUS
Finland: Kuvasto

Image rights

For condition report contact specialist
Louise Wrede
Louise Wrede
Specialist Contemporary Art, Private Sales
+46 (0)739 40 08 19
Ola Billgren
(Sweden, 1940-2001)

"Vilande"

Signed Ola Billgren and dated -71 on verso. Canvas 50.5 x 65.5 cm.

Provenance

Private Collection, Stockholm.

Exhibitions

Galleri 69, Göteborg, 1973.

Literature

Galleri 69, Gothenburg, exhibition catalogue "Ola Billgren, Målningar 1963-73", 1973, illustrated on fullpage p. 83.

More information

Ola Billgren slog som autodidakt igenom i mitten av 60-talet i ett superrealistiskt manér med inspiration från TV, film och foto. Billgrens måleri har jämförts med holländska 1600-tals mästare som Pieter de Hoochs och Vermeer. Man finner hos Billgren samma innerlighet, intimitet och stillhet.

Genom vardagliga miljöer och små medel lyckas Billgren förmedla en förtätat och dramatisk scen, som obönhörligt berör betraktaren. Ofta skildrar han samspelet mellan en människa och hennes miljö på ett sådant sätt att det är rummet och tingen som levandegör personens sinnestämning. Billgrens modeller möter oss med uttryckslös blick, eller avbildade med ansiktet bortvänt, men rummet de befinner sig i förefaller desto mer levande.

När Anita Nilsson Billgren såg denna målning 2016 kände hon genast igen den som det allra första porträtt Ola Billgren målade av henne. Det var ett kärt återseende, hon mindes att just den här målningen snabbt fann en ny ägare och hon hade själv inte sett den sedan dess. Anita berättade att motivets interiör föreställer hennes hem i Malmö. Hon är klädd i sin sköna röda tröja, samma som hon bär på flera andra av Ola Billgrens tidiga målningar.

 Hide
 Show more

Important Timepieces 655

116. Rolex, Lady-Datejust, "King Hassan", "Chaumet", ca 1978.
80 000 - 90 000 SEK
Bid History
360 000

Your Bid
350 000

Your Bid
340 000

Your Bid
330 000

Your Bid
320 000

Your Bid
310 000

Your Bid
300 000

Your Bid
290 000

Your Bid
280 000

Your Bid
270 000

Your Bid
260 000

Your Bid
250 000

Your Bid
240 000

Your Bid
230 000

Your Bid
220 000

Your Bid
210 000

Your Bid
200 000

Your Bid
195 000

Your Bid
190 000

Your Bid
185 000

Your Bid
180 000

Your Bid
175 000

Your Bid
170 000

Your Bid
165 000

Your Bid
160 000

Your Bid
155 000

Your Bid
150 000

Your Bid
145 000

Your Bid
140 000

Your Bid
135 000

Your Bid
130 000

Your Bid
125 000

Your Bid
120 000

Your Bid
115 000

Your Bid
110 000

Your Bid
105 000

Your Bid
Current bid:
360 000 SEK