No connection to server
Contact
EUR
EURAUDBGNBRLCADCHFCNYCZKDKKGBPHKDHUFIDRILSINRISKJPYKRWMXNMYRNOKNZDPHPPLNRONSEKSGDTHBTRYUSDZAR
Create accountCreate account
733(1425707)
Alexander Roslin(1718-1793)
Portrait of a young woman in a pearl-grey embroidered silk dress with lilac ribbons.
Hammer price
600 000SEK
Estimate
600 000 - 800 000 SEK

Portrait of a young woman in a pearl-grey embroidered silk dress with lilac ribbons.

Signed Roslin and dated 17?. Relined canvas, oval 64 x 50 cm.

More information

År 1753 invaldes Alexander Roslin i den franska konstakademin och representerades på Parissalongen samma år av inte mindre än fem porträtt. Därmed inleddes en lysande karriär i Paris, den stad Roslin alltid drömt om, och sällan har en utländsk konstnär där så snabbt slagit igenom och vunnit de konstälskande parisarnas hjärtan.

Som en av sin tids mest framstående stoffmålare fick Roslin mängder av uppdrag och tilldelades en statlig pension samt konstnärsbostad i Louvren. De goda svensk-franska förbindelserna vid denna tid och fina rekommendationsbrev från bland annat hovet i Parma öppnade dörrar till den franska societeten. Från år 1773 ändrade han sin signatur Roslin le Suédois till Chevalier Roslin med anledning av att han tilldelats Vasaorden.

Bland Roslins modeller fanns ämbetsmän, konstnärsvänner och kungligheter. Han var porträttören på modet och hans framgång låg i hans förmåga att fånga de flärdfulla dräkterna med den fulländade återgivningen av plymer, spetsar och sidentygernas fall.

Det aktuella porträttet av en okänd dam är sannolikt utfört på 1780-talet då Roslin var på höjden av sin konstnärliga bana. I porträttet har Roslin fångat ljusreflexernas spel inte bara i tidens påkostade och skimrande tyger utan även i hud, glittrande ögon och rosiga kinder. Han var en skicklig karaktärsskildrare och med skärpa och utsökt finess har han fångat den unga damens personlighet och skapat ett intagande porträtt.

For condition report contact specialist
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist Art, Head specialist Old Masters
+46 (0)739 400 801
Purchasing info

Others have also viewed

Carl XV, Woman with Dog.
1724274
Carl XV,
Woman with Dog.
No bids
4d 1h
Estimate
5 000 SEK
G.G. Fryer, untitled.
1719067
G.G. Fryer,
untitled.
No bids
1d 2h
Estimate
3 000 SEK
Virginia Larsson, Street scene.
1713336
Virginia Larsson
Street scene.
No bids
3d 1h
Estimate
3 000 SEK
Carl Gustaf Hellqvist, "Morning.".
1706457
Carl Gustaf Hellqvist
"Morning.".
No bids
3d 1h
Estimate
3 000 SEK
Jean-Baptiste Oudry, copy after, The taxidermied Pehr with game.
1719867
Jean-Baptiste Oudry
Copy after, The taxidermied Pehr with game.
Current bid
2 000 SEK
5d 17h
Estimate
3 000 SEK