Live auctions
Auction: April 21−22, 2026
Auction: April 21, 2026
Auction: May 20−21, 2026
Auction: June 10−12, 2026
153
1657078

A Napoleon III ormolu mantel clock.

40 000 - 50 000 SEK
3 820 - 4 780 EUR
4 340 - 5 420 USD
Hammer price
Unsold
Bidding requires special pre approval.
For condition report contact specialist
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Manlig och kvinnlig figur symboliserande Dagen och Natten. Urhus i form av jordklotet med krönande putto lyftande nattens täckelse. Visare i form av orm. Oregelbunden sockel med dekor av blommor och akantusblad. Höjd 64, bredd 23, längd 73 cm. Pendel medföljer.