BESTICKSERVIS, 138 delar, silver, importerad av K. Anderson, Göteborg, 1918. Tot ca 5000 gram.

I originalschatull på ben i ek. 12 dessertgafflar, 12 dessertskedar, 12 dessertknivar med blad i rostfritt stål, 12 thegafflar, 12 fruktknivar, 12 kaffeskedar, 12 matgafflar, 12 matskedar, 12 matknivar med blad i rostfritt stål, 12 fiskgafflar, 12 fiskknivar, 2 smörknivar, ostkniv, soppslev, såsslev samt hålslev.

Schatullet med slitage, repor och stötmärken. Locket med genomgående sprickor. Besticken med bruksslitage, knivskaft med vissa bucklor, samtliga med monogramgravyr ELB. Nyckel saknas.

Auction closed
23 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed