JOHAN WILHELM PALMSTRUCH, SVENSK BOTANIK, 1-9, Stockholm & Uppsala, 1802 - 1825.

Med handkolorerade botaniska planscher. Halvband av skinn från 1800-talets andra hälft.

Slitage, bokbanden med smärre skador, volym 4 med skadad skinnrygg, volym 9 saknar titelblad.

More information

Palmstruchs Svensk Botanik är ett välkänt verk, berömt i bibliofila kretsar. De färglagda kopparsticken är mestadels av utmärkt kvalitet, sannolikt de bästa växtbilder som presterats i vårt land.."(Lindroth). Johan Wilhelm Palmstruch [1770-1811], som varit elev hos Desprez, utförde 455 kolorerade teckningar (nu i Vetenskapsakademiens saml.) och planlade utgivningen av hela verket. Efter Palmstruchs död tecknades förlagorna av Gustaf Johan Billberg [1772-1844], Olof Swartz [1760-1818], Lars Levi Laestadius [1800-1861], Anders Johan Agrelius [1788-1834] och P.F. Wahlberg (1800-1877). Planscherna graverades av Palmstruch, Carl Wilhelm Venus [1770-1851] och Johan Gustaf Ruckman [1783-1862]. Text av dåtidens främsta botaniker, Conrad Quensel [1767-1806], Olof Swartz, Elias Fries[1794-1878], Göran Wahlenberg [1780-1851], och Peter Fredrik Wahlberg.

Auction closed
10 000 SEK
The auction is closed.
Others have also viewed