AN "OVALIA" EASY CHAIR BY HENRIK THOR-LARSEN FOR TORLAN; AB, STAFFANSTORP.

Skal av glasfiberarmerad polyester. Invändigt med tygklädsel på plymåer och syntetvadd. Med högtalare.

Wear. Seating compressed. Uneven major wear. Minor stains. Not function tested.

Literature

Modellerna "Ovalia" och "Boomerang" är avbildade i Siesing, Andreas, Svenska möbler: folkhemsform i ull, jakaranda, furu och bok : 1949-1970, Atlantis, Stockholm, 2015, s. 303.

More information

Föremålet ingår i vår julkalender - läs mer här: http://bit.ly/2gaMFBT

Under 1960-talets andra hälft öppnades fältet för nytänkande formgivare och experimentvilliga fabrikörer. Plasten som möbelmaterial hade under ett decennium utvecklats enormt och de tekniska landvinningarna gav möjligheter som tidigare generationer möbelarkitekter inte kunnat drömma om. De skandinaviska möbelmässorna fylldes vid sidan av det gängse sortimentet av hisnande propagandamöbler som snarare var avsedda att väcka uppmärksamhet än att tack vare stora volymer ge ekonomisk vinning åt producenterna. Tongivande "plastarkitekter" i Sverige var Lennart Bender, Svante Schöblom och Robert Tillberg. Men den formgivare vars modell kanske rönte allra mest uppmärksamhet i Sverige var en dansk.
Henrik Thor-Larsen, född 1932 i Roskilde, Danmark 1932, hade tidigt siktet inställt på en yrkesverksam karriär som grafisk designer. Men efter att ha upptäckts av SAAB:s ritkontor kom han snart att fullt ut ägna sig åt industridesign. För den svenska biltillverkaren formgav Thor-Larsen säten till sportmodellen Sonett. Vid sidan av tog han fram en äggformad fåtöljprototyp. Modellen försågs med högtalare (några tidiga exemplar var även utrustade med armatur). I kölvattnet av Eero Aarnios klotrunda världssensation "Åskbollen" blev Thor-Larsens sittägg, som fick namnet "Ovalia", en framgång.

Inkomsterna från SAAB och "Ovalia"-fåtöljerna investerades i den egna verksamheten och finansierade nya fantasiskapelser. Uppföljaren "Puzzle" var en vägghängd modulmöbel som kombineras så att sitt- och sängplatser skapades efter behov. Modellen var ett praktexempel på så kallad "space age"-design och förde tankarna till interiörer från samtidens rymdfarkoster. Därpå följde cafémöbeln "Boomerang" som även den kunde fästas på väggen. Ingen av dessa möbler innebar några ekonomiska framgångar och mot slutet av 1970-talet slutade Thor-Larsen att rita nya modeller. Istället tog den uppfinningsrike formgivaren fram iglooformade jordkällare i plast. Dessa kom att tillverkas under ett drygt decennium.

Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.