A collection of silver and silver plated objects, including Gustaf Folcker, Stockholm, 1849 and Garrard & Co, London, 19

Askfat med dekor av grip. Diameter 10,5 cm. Vikt 96 g.
Saltkar med lock av trä samt cigaretthållare, GAB, 1938.
5 skedar, bland annat Christian Hammer (Stockholm 1846-1891), 1855, längd 8,5-11,5 cm, total vikt 36 g.
1 fruktkniv med stålblad, otydliga stämplar, längd 17 cm.
1 uppläggningskniv, Gustaf Folcker (Stockholm 1807-1865), 1849, längd 21, vikt 79 g.
4 menyhållare med dekor av kronor, nysilver, höjd 2 cm.
Ett par saltkar med glasinsats och skedar, gustaviansk stil, 1800-talets slut, höjd 4,5 cm.

Wear. Scratches. Ashtray somewhat dented. Salt cellars with damage and chips. Engraved with monogram.

More information

Lars-Yngve Johanssons Collection E323.

Auction closed
Hammer price
3 021
272
287
1 500 SEK
The auction is closed.
Accepted minimum price is met
Bid history (15 bids)
Mar 13, 2019 5:29 PM
3 021 SEK
8
Mar 13, 2019 5:29 PM
2 900 SEK
Mar 13, 2019 5:28 PM
2 600 SEK
8
Mar 13, 2019 5:28 PM
2 400 SEK
Mar 12, 2019 9:27 PM
1 700 SEK
Mar 12, 2019 9:27 PM
1 600 SEK
Mar 11, 2019 11:35 AM
1 200 SEK
Mar 4, 2019 5:55 PM
1 100 SEK
Mar 4, 2019 5:55 PM
1 000 SEK
Mar 3, 2019 4:24 PM
500 SEK
Mar 3, 2019 4:24 PM
450 SEK
Mar 2, 2019 6:28 PM
405 SEK
Mar 2, 2019 6:28 PM
355 SEK
Mar 1, 2019 4:59 PM
350 SEK
Mar 1, 2019 11:45 AM
300 SEK
All times are in CET