1163919

Stig Claesson (Slas)

(Sweden, 1928-2008)
Stig claesson, oil on canvas, signed.

STIG CLAESSON, oil on canvas, signed

Porträtt bakifrån. 92 x 73 cm.

Surface dirt

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

”Slas var ett namn som kom till när han var i övre tonåren. Han signerade sina teckningar med dessa fyra bokstäver till mitten av 70-talet. Sedan använde han för- och efternamnet och han var aldrig Slas med sina nära vänner. De kallade honom Stig John.
Kärt barn har många namn och denne konstnär var dessutom mycket mångsidig. Han rörde sig ledigt mellan olika genrer. Han tecknade detaljerade stadsbilder, ofta från Södermalm, han målade porträtt och skildrade den svenska landsbygden i olja.”
Ur text i DN om utställningen på Kulturhuset, Stockholm 11 juni 2011.

Contact
Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist Modern Art, Prints
+46 (0)702 53 14 89

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 5 pm

Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Customer Service
Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.