1163920
Stig Claesson (Slas)
(1928-2008)
Stig claesson, oil on canvas, signed

STIG CLAESSON, oil on canvas, signed.

Landscape with sheep gy a vred barn. 72 x 61 cm.

The general impression is good.

Droit de suite: Yes
Location:
Related content

”Slas var ett namn som kom till när han var i övre tonåren. Han signerade sina teckningar med dessa fyra bokstäver till mitten av 70-talet. Sedan använde han för- och efternamnet och han var aldrig Slas med sina nära vänner. De kallade honom Stig John.
Kärt barn har många namn och denne konstnär var dessutom mycket mångsidig. Han rörde sig ledigt mellan olika genrer. Han tecknade detaljerade stadsbilder, ofta från Södermalm, han målade porträtt och skildrade den svenska landsbygden i olja.”
Ur text i DN om utställningen på Kulturhuset, Stockholm 11 juni 2011.

Contact
Caroline Lindahl
Caroline Lindahl
Appraiser Classic Art 19th/20th Century
+46 (0)739 40 08 16

Customer service

Sweden
Telephone hours: mon - fri 9 am - 1 pm

Send a message
Auction closed
8 000 SEK
The auction is closed.